Vücut geliştirmenin Doğuşu ve Mr.Olympia

Mr.Olympia

Mr.OlympiaVücut geliştirme sporu, vücudun en ideal ölçülerinde ve güzel görünmesi düşüncesiyle ortaya çıkmış bir spor olarak yorumlanabilir. Bu sporun, daha doğru bir tabirle akımın ortaya çıkmasında önemli bir isim olan Mr. joe weider, tarihe ismini kazımış ve ünlü Mr.Olympia yarışmalarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Vücut geliştirme, vücudun en iyi şekilde görünmesi için ortaya çıkmış ancak ilerleyen zamanlarda daha çok gösterişi temsil etmeye yönelmiştir.

Mr.Olympia nedir?

Mr.Olympia, vücut geliştiren her insanın hayalinde olan bir yarışma olarak tanımlayabiliriz. Bu yarışma; 1965 yılında başlamış ve 2006 yılına kadar sadece 10 adet birinci vermiştir. Tüm vücut geliştiricilerin bir rüyası olan Mr.Olympia Las Vegas da yapılmaktadır. Bu spor dalında iddialı olan herkes, hayatını vücut geliştirmeye adamıştır.
Mr.Olympia yarışmasının ödülü sadece para ile kısıtlı değildir. Para ödülünün yanında büyük bir şöhret kazandırmakta ve dünyanın en iyi vücut geliştiricisi unvanına sahip olmaktadır.

ÜST Üste Mr.Olympia Şampiyonu olan isimler
Arnold 6
Lee Haney 7
Dorian Yates 6
Ronie Colman 7 kez üst üste birinci olmuştur.
Türk vücut geliştiricileri arasından sadece 1 kişi Mr.Olympia yarışmasına katılmıştır. 1993 yılında Hamdullah Aykutlu Mr.Olympia organizasyonuna katılmış ve sadece 17. Sıraya gelerek yarışmaya veda etmiştir.

YASAL UYARI: Yayınlanan makale, tanıtım yazısı/haberlerin tüm hakları www.Pazucu.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece www.pazucu.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir

3.856 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir