Vücut Geliştirmede Vitaminler

Vücut geliştiriciler için en önemli vitaminler

Vücudumuz İçin Gerekli Vitaminler

Vücudumuzun en ideal şekilde gelişimini sağlamak ve gelişimini tamamlayan vücudun en sağlıklı halde kalmasına olanak sunmak için vitamin tüketmeliyiz. Çeşitli meyvelerde ve sebzelerde bulunan bu vitaminler, insan sağlığını düzenlemektedir. Normal bir bireyin yanında, Vücut geliştiriciler için ayrıca önem verilmesi gereken bazı vitaminler vardır. Bu vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz;

B 12 Vitamini;
Normal bir bireyinde fazlaca tüketmesi gereken bir vitamin olup, vücut geliştiriciler için ayrıca önemlidir. Genlerin inşa edilmesi ve sinir hücrelerinin korunmasında görev alır. Kırmızı kan hücreleri açısından önemli olan B 12 vitamini, günlük olarak en az 6 mikro gram alınmalıdır.
B 12 vitamini; Süt ve süt ürünlerinde, böbrek, dil balığı ve yumurta içerisinden oldukça zengin bir durumdadır.

C vitamini;
B12 vitamini gibi vücutta depolanmayan C vitamini, vücut geliştirme açısından önemli diğer bir vitamindir. İnsan damarlarının ve teninin gelişmesinde, onarılmasında ve düzenlenmesinde öncelikli bir yapıdadır. Normal bir bünye için 80 mikro gram C vitamini tüketilmelidir.

C vitamini; yeşilbiber, çilek, brokoli, domates ve yoğun olarak turunçgillerde bulunmaktadır.

Neden B12 ve C Vitaminleri?
B12 ve C vitaminleri, vücutta depolanmaz ve ihtiyaç fazlası olan vitaminler vücuttan dışarı atılırlar. Bu bakımdan sıklıkla tüketilmeli ve fazlaca alınmalıdır. Bu sayede vücut gelişimi sırasında tüketilen bu vitaminlerin tekrar geri alınması sağlanır. Hem sağlıklı bir vücut oluşmasında hem de vücut geliştirmesi açısından yararlı bir durum olacaktır.

6.536 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir