Türkiye’de Vücut Geliştirme

Abdulbaki Köseahmetoğlu


Vücut geliştirme yarışmalarının daha az olduğu Türkiye, son yıllarda bu alanda daha aktif bir hale gelmiştir. Gün geçtikçe farklı vücut geliştirme yarışmaları yapılmakta ve bu sporun önem kazanmasında önemli bir adım olarak görülmektedir.

Türkiye üzerinden en çok ilgi gören vücut geliştirme adı altından olan bilek güreşi, büyük ilgi ile takip edilmektedir. Ayrıca birçok yerde Vücut geliştirme kursları açılmakta ( ÖRN; 8-22 Mart İstanbul) ve bu sporun Türkiye sınırlarında da daha canlı bir hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Dünyaca ünlü olan Mr.Olympia yarışmalarına bügüne kadar sadece 1 Türk katılımcının bulunması (Hamdullah Aykutlu) ve daha sonra başka katılımın bulunmaması, vücut geliştirme sporunun Türkiye için geri planda olduğunun kanıtlarından birisidir. Bunun yanında Halter alanı altında vücut geliştirme konusunda başarılara da sahip konumdadır. Vücut gelişimi bakımından bu spor, Türkiye üzerinde bayanlar arasında daha fazla ilgi göremeye başlamış ve farklı bir sıklet oluşmuştur. Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Tarafından vücut geliştirme sporu geliştirilmektedir.

4.010 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir