İdeal Salon

Spor salonuna giden bir kişinin çantasını hazırlarken spor kıyafetlerini ve ayakkabılarını yanına alması yeterli olmayacaktır. Kendinizin ve başkalarının huzurlu bir egzersiz faaliyeti geçirmesi için yanınızda olması gerekenler siz okuyucularımız için aşağıda sıraladık.


Havluyu unutmamalısınız.
Spor salonları kalabalık ve aynı zamanda efor sarf edilen yerler. Bu yüzden yapılabilecek en iyi çözüm havlu götürmektir. Havlunuzun mümkünse yedeğini de götürmelisiniz, çünkü ekipmanlara sizden önce başka insanlar terlerini bulaştırmış olabilir ve havlunuzu spor sehpalarına sermeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Duş malzemeleriniz yanınızda olsun.
Spor salonlarında en önemli ve dikkat edilmesi gereken şey hijyendir. Halka açık yer olduğu için kompleksiniz sağlığa uygunluk açısından elverişli olsa bile size de büyük görevler düşüyor.
Spor sonrası duşa girenlerin çantasında terlik olması gerekir. Çıplak ayakla duşa giren kişilerin diğer insanların ayaklarından mantar ve bakteri kapabilirsiniz. Terlik giymek sizden önce duşa girenlerin kıl, tüy gibi maddelerinin ayağınıza yapışmasını da engellemek açışından önemlidir.

Ayakkabı ve çoraplara dikkat
Spor salonun giderken mutlaka yanınızda spor ayakkabısı ve temiz bir çorap götürmelisiniz. Günlük yaşantınızda giydiğiniz ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı kesinlikle kullanmayınız. Ayakkabınızı evinize gittiğinizde mutlaka açık havada tutun ve sık sık temizleyin.

Suyunuzu yanınızdan eksik etmeyin
Spor yaparken ter atarız ve atılan bu ter vücudumuzda sıvı kaybına neden olacaktır. Bu sebeple eğer Salonunuzda içme suyu temin edeceğiniz yer yoksa mutlaka su mataranızı yanınıza alın.
Unutmayın ki su, sizin hızlık kalori yakmanıza da çok etkilidir.

Küçük bir poşet götürün
Duş aldıktan sonra aynı kıyafetler kesinlikle kullanılmamalıdır. Spor kıyafetleriniz terli olacağından onları çantanızın içerisinde ayrı bir poşet veya küçük bir çantanın içine koymalısınız. Bu yöntem çantanıza bulaşan terin, bir sonraki antrenman gününde temiz eşyalarınıza mikrop, bakteri bulaştırmasına engel olacaktır.

Aperatif yiyecek götürün
Spor esnasında fazla efor sarf etmekten bitkin düşebilir kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Böyle durumlarda kan şekerinizi normal seviyeye çekmek için çantanıza çok abartmadan bazı sağlıklı atıştırmalıklar koyabilirsiniz.

3.723 views

“İdeal Salon” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir