Egzersiz Tanımı


Egzersiz  Tanımı

Egzersiz, son yıllarda büyük kitleleri harekete geçirdiği gibi, önemli bir sanayi kolunun oluşmasına da katkı sağlamıştır. Albenisi olan pırıl pırıl giysiler, özellikle egzersiz için tasarlanmış yardımcı materyaller, çok kaliteli malzemeler, bunların tümü maddi gücü zorlayıcı uyaranlardır.

Sağlıklı yaşam için düşünülen egzersiz çalışmalarında uygun bir ayakkabıdan başka pahalı hiçbir ilave malzemeye gerek yoktur. Lüks salonlar, pahalı yardımcı malzemeler sizlerin gözünü korkutmasın, egzersiz yapmaktan alıkoymasın, onların hizmet alanı farklıdır. Uygun bir ayakkabı, teri emen pamuklu bir giysi (ucuz bir eşofman) yeterlidir. Direnç antrenmanlarında kendi vücut ağırlığınız ile yapacağınız çalışmaların yanında, ucuz bir şekilde edinebileceğiniz, 15-30 tekrara olanak sağlayan ağırlıklardan yararlanabilirsiniz.


Egzersiz programına başlamadan önce, egzersizden ne beklediğimizi, olumlu etkilerinden nasıl yararlanmamız gerektiğini bilmek zorundayız. Her derde devadır diye egzersize sarılmamak gerekir, egzersizden kaynaklanan kalıcı hasarların, hatta ölümlerin olduğu unutulmamalıdır.

Egzersiz programı uygulama süresince iki önemli noktanın göz önüne alınması gerekir;

-bireysel farklılıklar; her birey diğerinden başta psikolojik olmak üzere, fizyolojik, fiziksel, biyokimyasal .. olarak farklılıklar gösterir. Birisi için kolay olan yük diğeri için çok zor olabilir. Dolayısıyla egzersiz esnasındaki yüklenme şiddeti de farklı olacaktır.

-organizmanın sınırları: her bireyin fiziksel ve fizyolojik kapasite sınırları farklıdır, bu sınırlar bilinmeli ve bilinçsizce aşılmamalıdır. Kendimi ne kadar çok yorarsam o kadar fazla yarar sağlarım düşüncesi de yanlıştır.

Dolayısıyla, herkes için bir egzersiz türü vardır fakat her egzersiz türü herkes için uygun değildir. Egzersiz için yaşlı-genç ayırımı da yoktur. Özellikle genç yaşlardan itibaren yapılacak düzenli egzersizin kalp-damar hastalıklarının korunmasında ilerisi için yapılacak çok iyi bir yatırım olduğu unutulmamalıdır.

Performans gelişimi için yapılan egzersiz ile sağlıklı yaşam için tasarlanan egzersizi bir birinden kesin olarak ayırmak gerekir. Sağlıklı yaşamda egzersizin yeri; solunum-dolaşım sistemi kapasitelerini iyileştirmek, vücut kompozisyonunu düzenlemek, kas kuvveti-dayanıklılığını ve esnekliği geliştirmektir. Performans ile ilgili olan güç, sürat, çeviklik, denge ve motor yetenek gibi özelliklerin gelişimi, sağlık için tasarlanan egzersizde amaç değildir.

Sağlık için tasarlanan iyi bir egzersiz programı haftada 5 gün (günde 30 dak-1 saat) olmalı ve 3 tür egzersizi içermelidir. Farklı tür egzersizlerin organizmaya etkileri de farklıdır, bu farklı etkilerden yararlanmak gerekir. Tek tip egzersiz ile (yalnızca kuvvet geliştirmek ya da aerobik çalışmalar) ideal yararı sağlamaz. Bu egzersizler;

1.Aerobik egzersizler; üç dakikayı aşan, düşük ya da orta şiddetli aktivitelerdir (yürüyüş, hızlı yürüyüş, jogging, bisiklet, koşu, yüzme). Aerobik egzersiz kan damarlarını açar, sağlıklı diyet ile birlikte kanda pıhtı yapan faktörler engellenebilir. Bu tür egzersizler vücutta oksijen dağılımını düzenler ve metabolik süreçleri yoluna koyar. HDL (iyi kolesterol) düzeyini artırır, bunun için bir yıllık süre göz önüne alınmalıdır.

2.Direnç egzersizleri; serbest ağırlık kaldırma ya da yer çekimine karşı vücut ağırlığını kullanarak yapılan egzersizlerdir (tenis, basketbol). Bu tür egzersizler kas kuvveti ve kemik mineral yoğunluğunun artışına olanak sağlar. Direnç antrenmanları LDL (kötü kolesterol) düzeyinin azalmasında ilave katkı sağlar.

3.Esneklik; beceri ve koordinasyonu mükemmelleştirir, kas yaralanmalarını önler. Vücudun toparlanmasına yardımcı olur, postürü düzenler, vücudumuzu çevik ve yumuşak hissetmemizi sağlar.

Kendimize haftada 5 gün, günde 1 antrenman seansı, ayırmayı düşünüyorsak bunun 3 seansı aerobik tür egzersizler, iki seansı direnç antrenmanı olmalı ve esneklik (dinamik-statik) her antrenman seansının başlangıcında ve bitiminde yer almalıdır. Bir antrenman seansında yalnız iki özelliğin gelişimi yer almalıdır (aerobik-esneklik ya da direnç antrenmanı-esneklik). Fiziksel uygunluğun bir özelliğinde gelişim sağlamak için onu haftada en az 3 kez antrene etmek gerekir. Kalp damar sistemi dayanıklılığı gelişimi üzerine haftada 4 kez yapılan aerobik egzersizlerin daha yararlı olduğu ileri belirtilmektedir.

Egzersizin süre ve şiddeti (zorluk derecesi) amaçlara göre değişiklik gösterir. Amaç, sağlıklı yaşam için form düzeyini korumak ise, günde en az 250 kalori yakmak (45 dakika hızlı yürüyüş ya da 25 dakika jogging), özellikle HDL (iyi kolesterol) düzeyini yükselterek, koroner arter hastalıklarından önemli ölçüde koruma sağlar. HDL düzeyinde anlamlı bir iyileşme için egzersize bir yıldan fazla devam etmek gerekebilir.

Kilo azaltmaya gelince, egzersizin kilo azaltmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Fazla kiloları egzersizin üzerine yıkmak doğru değildir. Egzersiz ile vücut yağ oranı düzenlenebilir, fazla yağları yakarak vücut görünümü iyileştirilebilir, ancak ilerleyen sürede kiloda azalma olmaz, egzersiz tipine göre, artış sağlanabilir; aşırı direnç antrenmanını kilo artışına neden olur.

Yağlar vücut için yararlı maddelerdir, onların adını yanlış kullananlar kötüye çıkarmıştır. Kilo azaltmaya niyet eden birey öncelikle vücut yağ oranını tayin ettirmelidir. Boy/ideal ağırlık cetveline bakıp şu kadar kilo azaltmam gerek düşüncesinden hareketle vücuda eziyet etmek doğru değildir. Cinsiyet ve yaşa göre vücutta bulunması gereken minimum ve maksimum yağ oranları vardır. Kilo azaltmada rehber bu oranlar olmalıdır.

Keyword: vücut geliştirme, vücut geliştirme egzersiz, vucut gelistirme egzersiz tanimi, vücut geliştirme egzersiz tanımı, egzersiz, egzersiz tanımı
 • İlgili Diğer Haberler
 • Arka Kol Egzersizleri
 • Arka Bacak Egzersizleri
 • Boyun – Trapez Egzersizleri
 • Bel Egzersizleri
 • Kalf-Baldır Egzersizleri
 • Karın – Mide Egzersizleri
 • Omuz Geliştirme Egzersizleri
 • Önkol-Bilek Egzersizleri
 • Bacak Egzersizleri
 • Pazu
 • Sırt -Kanat Egzersizler
 • Antrenman ve Çalışma Sistemleri
 • Kas Formu Antrenmanı
 • Egzersiz Programı
 • Egzersiz Tanımı
 • Egzersiz Önerileri
 • Egzersiz Tekrar
 • 5.038 views