Dengeli Beslenme

Sağlıklı Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

BeslenmeBeslenmek demek, sadece acıkıldığı zaman karın doyurmak veya açlık duygularını bir şeyler atıştırarak geçiştirmek olarak düşünülmemelidir. Beslenme çok etraflıca bilgi gerektiren çok önemli bir kavramdır. Bilimsel açıklamasını yapacak olursak beslenme, Vücut için gerekli olan besinleri yeterli miktarda ve uygun zamanlarda almak şeklinde tanımlanabilir. İstenilen besin öğelerinin istenilen düzeyde alınmaması durumunda yetersiz bir beslenme olmuş olacaktır.

Bunun yanında zamansız beslenmek de hem dengesiz hem de yetersiz beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan metabolizmanın bütün besin öğelerine belli oranlarda ihtiyacı vardır. Bu oranlarda besin döngüsünün olmaması vücudu zayıf düşürecektir. Zayıf düşen vücut her türlü hastalığa çok kolay bir şekilde yakalanır. Günümüzdeki hastalıkların çoğu da bu sebeple olmaktadır. Yetersiz, doğal olmayan ve dengesiz beslenme şeklindedir. Beslenme ile ilgili günümüzde yanlış bilinen bir çok olgu bulunmaktadır. Sağlıklı verilerin olmaması insanın yaptığı yanlışı doğru olarak bilmesine neden olmaktadır.

Örneğin karpuz % 99 su içerir ve çok faydalıdır. Sürekli karpuz tüketin. Şeklinde bir algı düşünelim. Evet doğru karpuz çok faydalıdır. Ancak belli bir oranda alındığı zaman faydalıdır. Bunun üzerinde alınır ise doğal şeker de olsa emilimi güçleşir ve vücutta fazla olacağından yağa dönüşür. Bu sebeple beslenme ile ilgili profesyonel bir bilgi içeriğine sahip olmak son derecede önemlidir. Bu yolla dengeli bir biçimde beslenerek sağlığınızı daima korumuş olacaksınız.

YASAL UYARI: Yayınlanan makale, tanıtım yazısı/haberlerin tüm hakları www.Pazucu.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece www.pazucu.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

1.318 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir