Beslenme Piramitleri


Beslenme Piramitleri

Kuzey Amerika Besin Pramidi(Genel) ABD’de bilim adamları tarafından hazırlanmış besin pramiti şöyledir:Pramitin en alt tabakasını günlük 6-11 porsiyon ile tahıllar(makarna,  ekmek…)oluşturur. İkinci basamakta ise günlük 5-9 porsiyon ile meyve ve sebzelere yer verilir. 3.basamakta günlük 2-3 porsiyon sut ve sut ürünleri ile yine 2-3 porsiyon et yer alır.

Pramitin en tepesini ise günlük sadece 1 porsiyonla(bu basamağın gerekli olup olmadığı ise hala tartışılmaktadır) yağ ve sekerler oluşturur.

Akdeniz Besin Pramidi:

Akdeniz besin piramidinin ilk iki basamağını ekmek, makarna, pirinç, kuskus, bulgur(v.s.) ile meyve ve sebzeler oluşturur. Fakat meyve ve sebzeler kendi içlerinde ayrım yapılarak yenilebilir (soğan, patlıcan,domates, şeftali, uzum, çilek ve elma arasından birkaç secim yapılabilir).Ayrıca günlük kategoriye zeytin yağı, peynir ve yoğurt da katılır.

3. basamakta yer alan balık ve deniz ürünleri, yumurta ve tatlı(örn:Yunan Baklavası, İtalyan kurabiyesi) haftada bir kaç kez yenilir. Aylık olarak çok az miktarda alınması gereken yiyecek ise kırmızı ettir.

Asya Besin Piramidi:

Bu piramit belirli oranlar vermez fakat belirli yiyeceklerin ne kadar sıklıkla yenilmesi gerektiği önem taşır. En yüksek porsiyon değerlerini pirinç ve pirinç ürünleri, ekmek ve diğer tahıl ürünleri oluşturur. İkinci basamakta meyve ve sebzeler; sebze yağları ise günlük alınması gereken miktarın en azını oluşturur.

Eğer istenirse balık ve diğer deniz ürünleri de günlük grupta yer alabilir. Haftalık olarak alınması gerekenler yumurta ve sekerden ibarettir. Kırmızı et ise ara sıra yenilecekler arasındadır.

       İlgili Haberlerr

7.128 views