En iyi Besin Takviyeleri


Halsizlik

Tavsiye: Ginkgo biloba

Beyninizin günün en yorucu saatlerinde zehir gibi çalışması için tek ihtiyacınız binlerce yıldır kullanılan ve özellikle de Çin’de yetişen ginkgo biloba ağacıdır. Damarları genişleterek beyne bol oksijenli temiz kan pompalanmasını hızlandıran ginkgo bitkisinin ayrıca kısa süreli hafıza, konsantrasyon ve genel algılama performansını artırdığı ispatlandı. Araştırmalar, 3 hafta boyunca her gün 184 miligram ginkgo biloba kullanan erkeklerin, almayanlara göre %20 oranında daha sağlıklı olduğu gözlemlendi. İş hayatının yorucu temposuyla başa çıkmak için desteğe ihtiyaç duyanların aklında bulunsun…

Göbekteki yağlar

Tavsiye: Yeşil çay

Yeşil çay yapısı itibariyle dört dörtlük bir yağ yakıcıdır. İhtiva ettiği epigallokateşin gallat isimli asit (EGCG), metabolizmayı ve yağ yakışını hızlandırır. 76 kişi üzerinde araştırma yapan uzmanlar, deneklerin kilo vermelerini sağladı. Deneklerden bazılarına 2701 miligramlık yeşil çay hapı, diğerlerine ise yalancı ilaç (plasebo) verildi. Sonuçta yeşil çay içenler kilo vermeye devam ederken, diğerlerinin yerinde saydığı görüldü.

Açlık krizleri

Tavsiye: Chromium picolinate

Krom az rastlanan bir mineral olduğu için bu besinden yeterince almanız pek mümkün değil. Ayrıca fazla tükettiğimiz şeker de vücutta zaten sınırlı sayıda bulunan kromun çok daha hızlı harcanmasına neden olur. Krom, kan şekerinizi normal seviyede tutmaktan sorumlu olan insuline duyarlılığımızı da artırır. Bu nedenle kromun besin takviyesi olarak alınması şeker düşüşü sonucunda ortaya çıkan açlık krizlerini önlemek ve fazla kilo almamak için gereklidir

Üreme problemleri

Tavsiye: L-Carnitine

Spermleriniz daha çabuk büyümek ve yumurtaya doğru giden uzun yolculukta daha hızlı kuyruk çırpabilmek için bu amino aside ihtiyaç duyar. İtalyan araştırmacılar 4 ay boyunca günde 3 gram L-Carnitine alan erkeklerin sperm sayılarının ve kalitelerinin arttığını; partnerlerinin hamilelik oranında ise %20 artış olduğunu belirledi.

Besin eksikliği

Tavsiye: Arı poleni

Yine analizlerden bahsederek giriş yapalım; 100 gram karışık çiçek poleninde 500-900 miligram B1 ve 2760 miligram B5 vitamini vardır. Yani, günde alınacak 1 gram polen, insana yeterli B vitaminlerini sağlıyor demektir. Ancak arı poleninin esas özelliği, içerdiği amino asit çeşidi. Polenlerde ortalama olarak %30 protein, %45 serbest amino asit, %25 doğal şeker ve selüloz bulunmaktadır. Polende 22 çeşit amino asit bulunurken, temel besin maddemiz olan sütte 17 çeşit amino asit vardır.

Fazla kilolar

Tavsiye: Cla

Öncelikle kilo vermek için egzersiz yapmanız ve sağlıklı bir beslenme programı izlemeniz gerektiğini hatırlarız. Eğer bunları hali hazırda uyguluyorsanız, o zaman size ‘ilaç’ gibi gelecek bir önerimiz var; CLA. Bu mucizevi amino asit, yağların vücutta depolanmasına yardım eden lipoprotein-lipaz enziminin çalışmasına engel olur ve dolayısıyla vücutta depolanan yağ miktarını azaltır. Ayrıca daha önceden depolanmış yağları serbest bırakarak kan akışına dönmesini sağlar.

Cılız kaslar

Tavsiye: Amino asit

Spor yapıyorsunuz ve yeteri kadar gelişemediğinizden mi şikâyetçi misiniz? O zaman sizi doğru adrese yönlendirelim. Vücutta kas büyümesinden sorumlu olan toplam 22 aminoasit, vardır ve bunların 8 tanesi organizmada üretilmez. Mutlaka dışarıdan besinlerle alınması gerekir. Uzmanlar antrenmandan 1 saat önce ve hemen sonrasında alınan aminoasitlerin kas gelişimini büyük ölçüde desteklediğini belirtiyor.

Kaynak: menshealth
İlgili Haberler

Keyword: Anahtar Kelimeler
besin takviyeleri besin takviyesi

7.172 views