Aminoasitlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi

Aminoasitlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi

İnsan vücudu sürekli çalışan ve üreten bir işletme gibidir. Vücudumuzda her organın her yapının her sisteminin düzenli bir işleyişi ve görevi vardır. Nasıl işletmelerin çalışması için enerji kaynaklarına ihtiyaç duyuluyorsa vücudumuzun da çalışması için proteinlere ihtiyacı vardır. Protein ihtiyacımızı hayvansal gıdalardan, et, balık, sebze ve meyvelerden karşılarız. Normal bir hayat sürdüren ve günlük hayatlarında çok fazla spor yapmayan insanların gün boyu beslenmelerinden aldıkları protein onlar için yeterlidir. Ancak gün içinde sürekli fitness yapan, vücudunu zorlayıcı hareketler içerisinde bulunan ve hayatını spor üzerine kurmuş insanların, vücut geliştirme sporu yapanların kasları zayıflar ve dokuları zarar görebilir. Bu yüzden onların ek takviyeler alması, kas yapılarını kuvvetlendirmelerine ve zarar gören dokularının tamir edilmesine yardımcı olur. Ek takviyelerden kastımız özellikle vücut tarafından üretilemeyen amino asitlerin dışarıdan alınması işlemidir. Bu konuda önceliğimiz alacağımız amino asitlerin tek bir tane olmamasıdır. Her çeşitten gerektiği kadar almaya çalışmalıyız aksi takdirde dokularımızda büyük sıkıntılar meydana gelir.

Besinler yoluyla vücudumuza aldığımız proteinler parçalanarak amino asitlere dönüşürler. Parçalanan amino asitler farklı şekillerde bağlanarak her biri amacına uygun olarak vücudumuzda işlevini tamamlarlar. Amino asitler karbonhidratlarla beraber vücudumuza aldığımız takdirde protein miktarımızdaki yıkımı geciktirebiliriz. Amino grup asitler özellikle sporcular tarafından kullanılır. Antrenman yapabilmek ve kas geliştirebilmek için vücudumuzun proteinlere ihtiyacı vardır. Kullanılan amino asitler içinde en etkilisi üç valinei isolecine ve Leucine den meydana gelen mükemmel yapısından dolayı ismini alan BCAA’ lardır. Onu diğer amino asitlerde ayıran yani direk kas dokusu tarafından alınmasıdır diğerleri gibi karaciğerde sindirilmelerine gerek yoktur. Özellikle kilo almamak için karbonhidrat kullanmayanların ihtiyaç duyacağı bütün enerjiyi BBCA’lar sağlamaktadır. Daha iyi etki için Glutamine amino asidiyle beraber kullanılması önerilir.

Çok fazla protein alabilmek için çok besin tüketilirse bu durumda kilo problemi de yaşanmaya başlanır. Bu yüzden sporcular çok fazla besin almak yerine dışarıdan
amino asit alarak hem enerji ihtiyaçlarını karşılarlar hem de kilo problemi yaşamazlar. Vücuda ne kadar protein alırsanız alın proteinler mide tarafından sindirilmeden önce amino asitler tarafından parçalanmalılardır.

YASAL UYARI: Yayınlanan makale, tanıtım yazısı/haberlerin tüm hakları www.Pazucu.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece www.pazucu.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

981 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir