SUPPLEMENTS

SUPPLEMENTS

Yabancı terminolojide ‘Supplement’ olarak kullanılan terimın, Türkçede kullanılan tam bir karşılığı bulunmamaktadır. Bu kelimenin anlamı ‘ek, ilave, tamamlayıcı’dır. İngilizce kaynaklarda, ‘doping veya ilaç, yani ‘drug’ sayılmayan farmakolojik ürün’ anlamında kullanılmaktadır. Yani ‘Takviye Edici Farmakolojik Madde’. Bizde bu dört kelimenin baş harflerini birleştirerek ‘supplement’ kelimesinin Türkçe karşılığını oluşturduk: TEFAM. Bu suretle bir ifade kolaylığı sağlanmıştır. Gerçi bunlar için ‘ergojenij yardımcılar’ ifadesi de kullanılmaktadır. Ama bu terim de Öztürkçe değil ve ayrıca iki kelimeden oluşuyor, dolayısıyla yazıda ifade zorluğu yaratıyor. Türkçe kökenli ve kısa bir kelime kullanmak daha iyi ve pratik.

Supplement’ler yani TEFAM’lar, Batı ülkelerinde yasal ve yan tesiri olmayan, spor performansını arttırıcı yan ürünler olarak kabul edilmektedir. Yabancı spor dergilerinde sayfa sayfa yasal reklamları yapılmakta ve reçetesiz olarak satılmaktadır. Doping kullanımına karşı da etkili oldukları ya da olaracakları iddia edimektedir. ‘Eğer sporcu performansını arttıran sağlık açısından tehlikesiz yani yasal ürünler geliştirilirse, doping kullanımı azalacaktır’. şeklindeki görüş makul görünmektedir.
Bundan 20 sene kadar önce bir yabancı dergide o günün ‘Supplement’ ilanları görünce, etkilenmiştim. Ama, ‘Bunlar bir şey değil. İleride daha neler geliştirilecek’ diye de düşünmüştüm. Netekim, öyle de oldu. Bu alanda ilim pek çok gelişme kaydetti. Arayışlar devam etmektedir. Bir 15 ila 20 sene içinde çok daha mükemmellerin geliştirileceğini düşünmek hayal değildir.

  • İlgili Diğer Haberler


Keywords – Anahtar Kelimeler
supplements, Sporcu Besinleri Supplements, supplements supplements,
keyword anahtar kelimeler Sporcuların ek besin olarak kullan dıkları
bütün kaynakların incelendiği özel hedefe yönelik supplement tanıtım
sayfalarımız Suplement Rating. Sizlerden devamlı olarak aldığım bir soru
olan HANGİ MARKA SUPPLEMENT KULLANMALIYIM? Name, Date, Description, User,
URL, Rating, Votes, Hits, Editor pick … Vitamins, Minerals,
Supplements. What vitamins do vegetarians and vegans need?

4.822 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir